LD1085D2M25R.pdf
| Package | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel® |
| RoHS | RoHS |
| PSRR | 72dB (120Hz) |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA |
| Control Features | - |
| Current - Output | 3A |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 30V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.5V @ 3A |
| Current - Supply (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | D2PAK-3 |
| Current - Quiescent (Iq) | 10 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |