L6932D1.2.pdf
| Package | Cut Tape (CT),Tube |
|---|---|
| Series | |
| RoHS | RoHS |
| PSRR | 75dB (120Hz) |
| Output Type | Adjustable |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 2A |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -25°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 14V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Current - Supply (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | 5V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Current - Quiescent (Iq) | 400 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |