L4957AD1.5.pdf
| RoHS | RoHS |
| PSRR | 75dB (120Hz) |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Control Features | - |
| Current - Output | 5A |
| Protection Features | Over Temperature, Short Circuit |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 14V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Current - Supply (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | D2PAK |
| Current - Quiescent (Iq) | 2 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.5V |