KA78M12TU.pdf
| Package | Tube |
| RoHS | RoHS |
| PSRR | 80dB (120Hz) |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Control Features | - |
| Current - Output | 500mA |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 35V |
| Voltage Dropout (Max) | 2V @ 500mA (Typ) |
| Current - Supply (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Current - Quiescent (Iq) | 6 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 12V |