FAN2508S28X.pdf
| Package | Bulk |
| RoHS | RoHS |
| PSRR | 43dB (120Hz) |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 50mA |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 6.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.075V @ 50mA |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 50 µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.8V |