FAN1951D25X.pdf
| Package | Bulk |
| RoHS | RoHS |
| PSRR | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD |
| Control Features | - |
| Current - Output | 1.5A |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 14V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 1.5A |
| Current - Supply (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-252-4 |
| Current - Quiescent (Iq) | - |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |