FAN1616AS18X.pdf
| RoHS | RoHS |
| PSRR | 72dB (120Hz) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-261-4, TO-261AA |
| Control Features | - |
| Current - Output | 500mA |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.2V @ 500mA |
| Current - Supply (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | SOT-223-4 |
| Current - Quiescent (Iq) | - |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.8V |