FAN1581M12X.pdf
| Package | Bulk |
| RoHS | RoHS |
| PSRR | 80dB (120Hz) |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA |
| Control Features | - |
| Current - Output | 5A |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C |
| Voltage - Input (Max) | 7V |
| Voltage Dropout (Max) | 1.18V @ 5A |
| Current - Supply (Max) | - |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-263-5 |
| Current - Quiescent (Iq) | 6 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |