BD12KA5FP-E2.pdf
| Package | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel® |
|---|---|
| Series | |
| RoHS | RoHS |
| PSRR | 50dB (120Hz) |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Control Features | - |
| Current - Output | 500mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Current - Supply (Max) | 550 µA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-252 |
| Current - Quiescent (Iq) | 0.35 mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |