NCV8800SDW33.pdf
| Package | Tube |
|---|---|
| Series | |
| RoHS | RoHS |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Current - Output | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 200kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Voltage - Input (Min) | 3.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |