NCP1547DG.pdf
| Package | Tube |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Current - Output | 1.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 340kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | 38V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.32V |