LT1506IR#PBF.pdf
| Package | Tube |
|---|---|
| Series | |
| RoHS | RoHS |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA |
| Current - Output | 4.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 15V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | 13.95V |
| Supplier Device Package | 7-DDPAK |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.42V |