LM78S40N.pdf
| Package | Bulk |
| RoHS | RoHS |
| Function | Step-Up, Step-Down |
| Topology | Buck, Boost |
| Output Type | Adjustable |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Current - Output | 1.5A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Frequency - Switching | 100Hz ~ 100kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | 40V (Switch) |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.25V |