LM73606RNPT.pdf
| Package | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel® |
|---|---|
| Series | |
| RoHS | RoHS |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 30-WFQFN Exposed Pad |
| Current - Output | 6A |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 350kHz ~ 2.2MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 3.5V |
| Voltage - Output (Max) | 34.2V |
| Supplier Device Package | 30-WQFN (6x4) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1V |