LM2853MH-1.2.pdf
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 550kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 14-HTSSOP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |