LM2825N-12.pdf
| Package | Tube |
| Topology | Buck |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 24-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Current - Output | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 150kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 15V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 24-PDIP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 12V |