LM2679S-12.pdf
| Package | Tube,Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA |
| Current - Output | 5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 260kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 8V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | DDPAK/TO-263-7 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 12V |