LM2674M-3.3.pdf
| Package | Bulk |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Current - Output | 500mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 260kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 6.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |