LM2577T-12.pdf
| Package | Bulk |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-5 |
| Current - Output | 3A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Frequency - Switching | 52kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 3.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | TO-220-5 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 12V |