LM2577M-12.pdf
| Package | Tube |
|---|---|
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| RoHS | RoHS |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Topology | Boost, Flyback, Forward Converter |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Current - Output | 3A (Switch) |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Frequency - Switching | 52kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 3.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 12V |