LM2574HVM-12.pdf
| Package | Tube |
|---|---|
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Current - Output | 500mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 52kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 12V |