LM25007SDX.pdf
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WDFN Exposed Pad |
| Current - Output | 500mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | Up to 800kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 42V |
| Voltage - Input (Min) | 9V |
| Voltage - Output (Max) | 37V |
| Supplier Device Package | 8-WSON (4x4) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |