L4973V3.3.pdf
| RoHS | RoHS |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 18-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Current - Output | 3.5A |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 100kHz ~ 300kHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 55V |
| Voltage - Input (Min) | 8V |
| Voltage - Output (Max) | 50V |
| Supplier Device Package | 18-DIP |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.5V (3.3V) |