FAN5361UC12X.pdf
| Package | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel® |
|---|---|
| Series | TinyBuck® |
| RoHS | RoHS |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-UFBGA, WLCSP |
| Current - Output | 600mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 6MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 6-WLCSP (1.23x0.88) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.2V |