AP1507-D5L-U.pdf
| Package | Tube |
|---|---|
| Series | |
| RoHS | RoHS |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Output Type | Adjustable |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab) |
| Current - Output | 3A |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 150kHz |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Input (Max) | 22V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 18V |
| Supplier Device Package | TO-252-5 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.23V |