SN74F138NSR.pdf
| Package | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel® |
|---|---|
| Series | 74F |
| RoHS | RoHS |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Circuit | 1 x 3:8 |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Independent Circuits | 1 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Current - Output High, Low | 1mA, 20mA |