74F539PC.pdf
| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | 74F |
| RoHS | RoHS |
| Type | Decoder |
| Circuit | 2 x 1:4 |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Independent Circuits | 2 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Current - Output High, Low | 3mA, 24mA |