74F537SCX.pdf
| Package | Bulk |
|---|---|
| Series | 74F |
| RoHS | RoHS |
| Type | Decoder |
| Circuit | 1 x 4:10 |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Independent Circuits | 1 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Current - Output High, Low | 3mA, 24mA |