SN74S20N.pdf
| Package | Tube |
|---|---|
| Series | 74S |
| RoHS | RoHS |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Number of Inputs | 4 |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Logic Level - Low | 0.8V |
| Logic Level - High | 2V |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Current - Quiescent (Max) | 8 mA |
| Current - Output High, Low | 1mA, 20mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 5ns @ 5V, 50pF |