SN74F08DR.pdf
| Package | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®,Bulk |
|---|---|
| Series | 74F |
| RoHS | RoHS |
| Features | - |
| Logic Type | AND Gate |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Logic Level - Low | 0.8V |
| Logic Level - High | 2V |
| Number of Circuits | 4 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Current - Quiescent (Max) | - |
| Current - Output High, Low | 1mA, 20mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 5.6ns @ 5V, 50pF |