SN74ACT14NSR.pdf
| Package | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel® |
|---|---|
| Series | 74ACT |
| RoHS | RoHS |
| Features | Schmitt Trigger |
| Logic Type | Inverter |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Number of Inputs | 6 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Logic Level - Low | 0.5V ~ 1.4V |
| Logic Level - High | 1.2V ~ 2.1V |
| Number of Circuits | 6 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 14-SO |
| Current - Quiescent (Max) | 2 µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 11.5ns @ 5V, 50pF |