74V1T32STR.pdf
| Package | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel® |
|---|---|
| Series | 74V |
| RoHS | RoHS |
| Features | - |
| Logic Type | OR Gate |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Logic Level - Low | 0.8V |
| Logic Level - High | 2V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 |
| Current - Quiescent (Max) | 1 µA |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.5ns @ 5V, 50pF |