74LVT32D,112.pdf
| Package | Tube,Tube |
|---|---|
| Series | 74LVT |
| RoHS | RoHS |
| Features | - |
| Logic Type | OR Gate |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Number of Inputs | 2 |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Logic Level - Low | 0.8V |
| Logic Level - High | 2V |
| Number of Circuits | 4 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 14-SO |
| Current - Quiescent (Max) | - |
| Current - Output High, Low | 20mA, 32mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 3.2ns @ 3.3V, 50pF |