74ABT20N,112.pdf
| Package | Tube,Tube |
|---|---|
| Series | 74ABT |
| RoHS | RoHS |
| Features | - |
| Logic Type | NAND Gate |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Number of Inputs | 4 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Logic Level - Low | 0.8V |
| Logic Level - High | 2V |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 14-DIP |
| Current - Quiescent (Max) | 50 µA |
| Current - Output High, Low | 15mA, 20mA |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 3.9ns @ 5V, 50pF |