OV14ZWD-3.pdf
| Series | Optimal XIV Star |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | LED Module |
| Color | White, Cool |
| Height | 5.00mm |
| CCT (K) | 5400K |
| Features | - |
| Lens Type | Domed |
| Wavelength | - |
| Part Status | Obsolete |
| Configuration | Starboard |
| Current - Max | 1.4A |
| Viewing Angle | 120° |
| Current - Test | 1.4A |
| Size / Dimension | 19.90mm Dia |
| Temperature - Test | 25°C |
| CRI (Color Rendering Index) | - |
| Light Emitting Surface (LES) | 8.18mm Dia |
| Lumens/Watt @ Current - Test | 46 lm/W |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 10V |