LNJ8L4C28RAA.pdf
| Series | |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Color | Red |
| Features | - |
| Lens Size | 2.40mm Dia |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Style | Round with Flat Top |
| Part Status | Obsolete |
| Height (Max) | 1.95mm |
| Configuration | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Viewing Angle | - |
| Current - Test | 50mA |
| Package / Case | 4-PLCC |
| Size / Dimension | 3.20mm L x 2.80mm W |
| Lens Transparency | Clear |
| Wavelength - Peak | 623nm |
| Millicandela Rating | 1810mcd |
| Wavelength - Dominant | 617nm |
| Supplier Device Package | 4-PLCC |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 2.3V |