023003.5HXW.pdf
| Series | 230 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Color | - |
| Fuse Type | Cartridge, Glass |
| Part Status | Obsolete |
| Melting I²t | 110 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | Cartridge, Non-Standard (Axial) |
| Approval Agency | CSA, METI, UL |
| Size / Dimension | 0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Current Rating (Amps) | 3.5 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100A |