0218.040H.pdf
| Fuse Type | Cartridge, Glass |
| Part Status | Obsolete |
| Melting I²t | 0.0055 |
| Mounting Type | Holder |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | 5mm x 20mm |
| Approval Agency | CSA, SEMKO, UL, VDE |
| Size / Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Current Rating (Amps) | 40 mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 35A |