ELJ-PF4N7DFB.pdf
| Part Status | Obsolete |
|---|---|
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ceramic |
| Inductance | 4.7nH |
| Tolerance | ±0.3nH |
| Current Rating | 1.3A |
| Current - Saturation | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 100 mOhm Max |
| Q @ Freq | 7 @ 100MHz |
| Frequency - Self Resonant | 4.6GHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Frequency - Test | 100MHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package | 0402 (1005 Metric) |
| Size / Dimension | 0.040" L x 0.024" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.022" (0.55mm) |