ELJ-LC4R7MF.pdf
| Part Status | Obsolete |
|---|---|
| Type | Wirewound |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance | 4.7µH |
| Tolerance | ±20% |
| Current Rating | 350mA |
| Current - Saturation | 700mA |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 750 mOhm |
| Q @ Freq | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Frequency - Test | 1MHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1008 (2520 Metric) |
| Supplier Device Package | 1008 (2520 Metric) |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.071" (1.80mm) |