ELJ-FB471JF.pdf
| Part Status | Obsolete |
|---|---|
| Type | Wirewound |
| Material - Core | - |
| Inductance | 470µH |
| Tolerance | ±5% |
| Current Rating | 55mA |
| Current - Saturation | - |
| Shielding | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 31 Ohm Max |
| Q @ Freq | 30 @ 796kHz |
| Frequency - Self Resonant | 3.3MHz |
| Ratings | - |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Frequency - Test | 100kHz |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) |
| Supplier Device Package | 1812 |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.134" (3.40mm) |