R71PN41004030K
首页 > 产品展示 > 电容器 > 薄膜电容
R71PN41004030K
R71PN41004030K
型号
R71PN41004030K
品牌
KEMET
描述
CAP FILM 1UF 10% 630VDC RADIAL
数据表
R71PN41004030K.pdf
分类
薄膜电容
交付服务
R71PN41004030K
内容 *
    R71PN41004030K 规格
    SeriesR71
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Capacitance1 µF
    Part StatusActive
    TerminationPC Pins
    ApplicationsHigh Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Power Factor Correction (PFC)
    Lead Spacing0.886" (22.50mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm)
    Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
    Voltage Rating - AC275V
    Voltage Rating - DC630V
    Height - Seated (Max)0.791" (20.10mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 110°C