F17725104000.pdf
| Series | F1772-4000 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Ratings | X2 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 1 µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 1.476" (37.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.665" L x 0.780" W (42.30mm x 19.80mm) |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 440V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 1.575" (40.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |