ECW-FG70395K.pdf
| Series | ECWFG |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 3.9 µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Automotive; High Frequency, Switching |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.240" L x 0.689" W (31.50mm x 17.50mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 700V |
| Height - Seated (Max) | 1.299" (33.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |