C44UQGT6290M82K
首页 > 产品展示 > 电容器 > 薄膜电容
C44UQGT6290M82K
C44UQGT6290M82K
型号
C44UQGT6290M82K
品牌
KEMET
描述
CAP FILM 290UF 10% 1.1KVDC RAD
数据表
C44UQGT6290M82K.pdf
分类
薄膜电容
交付服务
C44UQGT6290M82K
内容 *
    C44UQGT6290M82K 规格
    SeriesC44U-M
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Capacitance290 µF
    Part StatusActive
    TerminationThreaded, Female
    ApplicationsDC Link, DC Filtering
    Lead Spacing1.260" (32.00mm)
    Mounting TypeChassis, Stud Mount
    Package / CaseRadial, Can
    Size / Dimension3.346" Dia (85.00mm)
    Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
    Voltage Rating - AC-
    Voltage Rating - DC1100V (1.1kV)
    Height - Seated (Max)4.646" (118.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    ESR (Equivalent Series Resistance)2.1 mOhms