BFC247964684.pdf
| Features | Long Life |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.68 µF |
| Applications | High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.181" L x 0.551" W (30.00mm x 14.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 200V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |