BFC247932225.pdf
| Series | MKP479 |
| Ratings | - |
| Features | Long Life |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.181" L x 0.413" W (30.00mm x 10.50mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 100V |
| Voltage Rating - DC | 160V |
| Height - Seated (Max) | 0.925" (23.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |