BFC246851106.pdf
| Series | MKT468 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 10 µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.024" L x 0.413" W (26.00mm x 10.50mm) |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 63V |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Height - Seated (Max) | 0.925" (23.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |