BFC238682274.pdf
| Features | Long Life |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.27 µF |
| Applications | Snubber |
| Lead Spacing | 0.894" (22.70mm) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Rectangular Box |
| Size / Dimension | 1.732" L x 0.866" W (44.00mm x 22.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 425V |
| Voltage Rating - DC | 1250V (1.25kV) |
| Height - Seated (Max) | 1.496" (38.00mm) |
| Operating Temperature | -50°C ~ 85°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 6 mOhms |