BFC238651224.pdf
| Series | MMKP386 |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Ratings | - |
| Features | Long Life |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.22 µF |
| Part Status | Active |
| Termination | Screw Terminals |
| Applications | Snubber |
| Lead Spacing | 0.894" (22.70mm) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Rectangular Box |
| Size / Dimension | 1.732" L x 0.866" W (44.00mm x 22.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 550V |
| Voltage Rating - DC | 1600V (1.6kV) |
| Height - Seated (Max) | 1.496" (38.00mm) |
| Operating Temperature | -50°C ~ 85°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 6 mOhms |